Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir mahalle olan Akyaka, kendine has mimarisi ve bir tarafı orman, diğer tarafı Gökova Körfezi'nin eşsiz manzarasının çevrelediği doğasıyla öne çıkar. Akyaka'ya Muğla tarafından zorlu Sakar Geçidi'nin virajlarını aşarak gelirken ziyaretçilerini ilk karşılayan eşsiz manzarasıyla Gökova Körfezi olur. Özellikle gün doğumu veya batımında Sakar'daki seyir teraslarından bu manzaranın keyfi çıkartılabilir. Akyaka Kavşağı'ndan döndüğünüzde ise çam ağaçları arasından mahalleye ulaşılır.

Akyaka'nın ahşap işlemeleriyle ünlü evleri Nail Çakırhan'ın mirası. Ulalı olan Nail Çakırhan, geleneksel Ula evi mimarisine kendi yorumunu ekleyerek Akyaka'da bir ev yaptırmış ve ev mimarlık konusunda en önemli ödüllerden biri sayılan uluslararası "Aga Khan" (Ağa Han) ödüllerine layık görülmüş ve bu ödüle layık olup asıl mesleği mimar olmayan az sayıda insan arasında yerini almış. 

Akyaka'nın bir tarafı dantel gibi işlenmiş Gökova Körfezi'ndeki koylarıyla bezeli, diğer tarafı ise doğa harikası Kadın Azmağı... Yazın en sıcak günlerinde Azmak'ın berrak soğuk sularında yüzerek serinlemek, tekne gezintileri yapmak, nehir kenarındaki restoranlarda Ege lezzetlerini tatmak mümkün... 

Akyaka kamp severler için de önemli bir alan, özellikle Akyaka Orman Kampı’nda çam ağaçlarının gölgesinde çadır kurup Gökova Körfezi’nin serin sularına kendinizi bırakabilirsiniz.

Akyaka bunların yanı sıra adrenalin ve maceraseverler için de olanaklar sunar. En önemli aktivitelerden biri kite sörftür. Bunun yanı sıra Akyaka’da doğa yürüyüşleri, dağcılık, kano  vb. aktiviteleri yapabilirsiniz.  

 

 

Akyaka yerel değerlere sahip çıkarak çevreye saygılı bir yaşam tarzını hedefleyen Yavaş Şehirler Birliği’nin (Citta Slow) 2010 yılından beri üyesi...                                                     

  • Yakın Lokasyonlar
Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Çerçeveli Paylaş
Çerçevesiz Paylaş
Buraları da Gez !
Rotanıza bu lokasyonları da ekleyin...
Kayıtlı E-Posta Adresinizi Giriniz