Datça merkezine 2,5 km uzaklıktaki Eski Datça'nın tek ve iki katlı taş evleriyle mimari dokusu, dar ve taş sokakları masalsı bir atmosfer yaşatır. Yöreye özgü çimdik oyaları ve ipek dokumalarının yanı sıra sokakları süsleyen rengarenk hediyelik eşyalar da bu atmosfere ayrı bir hava katar. 

Buraya gelmişken Datça ile özdeşleşmiş ve bir Datça sevdalısı olan ünlü Şairimiz Can Yücel’in evinin olduğu sokağı da mutlaka ziyaret edin. Sokağın başında sizi şairin şu sözleri karşılıyor: “En uzak mesafe ne Afrika’dır \ Ne Çin \ Ne Hindistan \ Ne Seyyareler \ Ne yıldızlar geceleri ışıldayan \ En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan…” Ve Şairimizin evinin ahşap kapsındaki sözleri ise adeta tüm Datça ruhunu anlatır: “Ne harika yer burası! \ Nereden buldun bu Datça’yı? \ Elimle koymuş gibi buldum...”

Son yıllarda birçok kafe-restoranın açıldığı Eski Datça’da adı Can Yücel’in mekanı olarak da bilinen Orhan’ın Kahvesi'nden söz etmeden olmaz. Eski Datça sokaklarında yapacağınız gezinin ardından dut ağaçlarının gölgesindeki bu kahvede bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz. Dilerseniz, bu köy kahvesinde yerel halkla sohbet ederken yöreye özgü acıbadem gazozuyla da serinleyebilirsiniz. 

  • Yakın Lokasyonlar
Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Çerçeveli Paylaş
Çerçevesiz Paylaş
Buraları da Gez !
Rotanıza bu lokasyonları da ekleyin...
Kayıtlı E-Posta Adresinizi Giriniz