Çam düdüğünün sesini Çameli'den tüm dünyaya duyurmuş bir "Koca Usta": Hayri Dev...

1933'de Çameli'nin Gökçeyaka dağ köyünde başlayan hayatı boyunca üç telli sazı ve düdüğü ile müzikten hiç ayrılmamıştir. Bir taraftan çobanlık yaparken diğer taraftan evlerde ve düğünlerde yerel ezgilere ses vermiş.tir. Koca Usta lakabı marangozluktan terziliğe elinden her işin gelmesinden kaynaklanmaktadır ancak Hayri Dev kendini çoban ve müzisyen olarak tanımlamıştır. 1990'lı yıllarda akademik çalışmalara konu olmuş, hem Türkiye'de hem Avrupa'da tanınırlığı artmıştır. 

Çam düdüğü yapımı ve icracılığı ile Hayri Dev, ülkemizin 2006 yılında taraf olduğu Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında belirlenen "Yaşayan İnsan Hazinesi" listesine eklenen ilk isimler arasında yer almıştır. Listedeki isimler kültürel mirasımızın belli unsurlarını yeniden yaratmak ve yorumlamak açısından gerekli bilgi ve beceriye yüksek düzeyde sahip kişilerden oluşmaktadır.

Çocukları ve torunlarıyla “Kismet" orkestrasını kuran, yurt içinde ve yurt dışında pek çok konser veren sanatçı, 18 Temmuz 2018 tarihinde vefat etmiştir. İsmi Çameli Hayri Dev Kültür Merkezi ile yaşamaktadır.

  • Yakın Lokasyonlar
Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Çerçeveli Paylaş
Çerçevesiz Paylaş
Buraları da Gez !
Rotanıza bu lokasyonları da ekleyin...
Kayıtlı E-Posta Adresinizi Giriniz