Tarihçi Heredot’a göre İyonya’nın Mücevheri Milet, İyonların Anadolu kıyısındaki en büyük ve önemli liman kentlerindendir. Didim’e sadece 20 km mesafedeki Antik Çağ’ın filozoflar kenti Milet, çok iyi düzenlenmiş ızgara şehir planıyla tanınır. Hatta Miletli Hippodamos’un Dikey Izgara Sistemi temelli kent kavramını uygulayan kişi olduğuna inanılır. Ege ve Anadolu bağlantı noktasında olduğu için ticari açıdan büyük önem taşıyan kent deniz aşırı kolonileri sayesinde çok zenginleşir ve en parlak dönemini MÖ 8. ve 7. yüzyıllarda yaşar. MÖ 546’da Perslerin eline geçer, daha sonra Roma Dönemi’nde bağımsız bir şehir olarak varlığını sürdürür. Ancak, zamanla Büyük Menderes Nehri’nin azizliğine uğrar, Ege’deki pek çok antik kent gibi denizle bağlantısını yitirerek ticari açıdan zayıflar ve önemini yitirir.

Birçok döneme ait hamam, agora, gymnasium, stoa ve dini yapıların arkeolojik kazılar sonucu günümüzde ayakta olduğu kentte, 15 bin kişi kapasiteli ve mükemmel bir akustiğe sahip Roma Dönemi tiyatrosu mevcuttur. Sadece Milet değil, Priene Antik Kenti ve Didim Apollon Tapınağı buluntularının sergilendiği Milet Müzesi antik kentle karşılıklı yer alır.Bir zamanlar ticaret, felsefe, sanat ve mimarinin hayat bulduğu Milet’i ziyaret ederseniz, bu kentte yaşamış felsefenin babası Thalesi’i, Ayasofya’nın mimarı İsidoros’u, Apollon Tapınağı’nın mimarı Daphnis’i ve eserlerini de hatırlamadan geçmeyin.

Rivayet edilir ki günlerden bir gün Zeus fakir bir Miletli ile uzun bir tartışmaya tutuşur. İkisi de bir türlü geri adım atmayınca, tartışma uzayıp gider. Tanrı olmanın avantajıyla Zeus “Bana bak, beni daha fazla kızdırma, şimdi bir şimşek çakar, seni cayır cayır yakarım!” der. Miletli fakir ise gayet sakin bir şekilde; “Koca Zeus, bu öfkenle haksız olduğunu nasıl da kanıtladın!”... Nihayetinde fakirin başına geleni bilen olmasa da Miletlilerin tanrıyla özdeş bir düşünce yapısına sahip olduğu aşikâr. Bundan tam 2600 yıl önce, akılcı düşüncenin ve felsefenin temellerinin bu şehirde atılması da tarihin gerçek anlamdaki ilk filozofu kabul edilen Thales’in burada yaşaması da öğrencileriyle “Fizikçiler Okulu” adıyla pozitif bilimin temellerini atmaları da tesadüf değil...

 

  • Yakın Lokasyonlar
Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Çerçeveli Paylaş
Çerçevesiz Paylaş
Buraları da Gez !
Rotanıza bu lokasyonları da ekleyin...
Kayıtlı E-Posta Adresinizi Giriniz