Başlangıcı ilk insanlarla ilişkilendirilen zeytin yetiştiriciliği bugün özellikle Aydın ve Muğla'nın başta gelen tarımsal faaliyetlerinden biri... Tarih boyunca önemli bir besin ve ticaret maddesi olan zeytin efsanelere, mitolojilere, dinlere ve sanata yansımış. Bin yaşına kadar yaşayabilen ağacıyla ölümsüzlüğün simgesi olan zeytin; ışık, kutsanma, arınma, sağlık, spor ve güzellik aracı olarak kullanılmış.

Ağacından tahta kaşık ve oyuncak, küspesinden yakıt, yaprağından ilaç yapılan zeytinin daimi yeri insan sağlığının önemli bir koruyucusu olma vazifesiyle sofralar... Besin değeri oldukça yüksek olan zeytin sadece sıkılarak suyundan yağ elde edilebilen tek meyve! Doğanın en saf armağanı olan zeytin ve zeytinyağının faydaları tıp dünyasında sık sık vurgulanarak sağlık için tüketilmesi öneriliyor. Ayrıca, içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da koruyucu bir etki gösteriyor.

Güney Ege'de birbirinden şekil, yapı, yetiştiği yer gibi özellikleriyle ayrışan pek çok zeytin varyetesi bulunuyor; memecik, yamalak (yamalak sarısı, kaba) ve tavşan yüreği gibi... Milas Yağlı Zeytini, Milas Zeytinyağı ve Aydın Memecik Zeytinyağı coğrafi işaret tescili almış Güney Ege ürünleri.  Aydın Memecik Zeytini ve Aydın Yamalak Sarısı Zeytini içinse başvuru süreci devam ediyor.

  • Yakın Lokasyonlar
Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Çerçeveli Paylaş
Çerçevesiz Paylaş
Buraları da Gez !
Rotanıza bu lokasyonları da ekleyin...
Kayıtlı E-Posta Adresinizi Giriniz