Aydın Tarımının Bilinmeyen Kahramanı...

Aydın Türkiye’de kestanenin en çok yetiştirildiği yerlerden biri, öyle ki Türkiye kestane üretiminin yaklaşık %30’u buradan karşılanıyor. Aralık 2010’da Türk Patent Enstitüsü'ne yapılan “Aydın Kestanesi” coğrafi işaret başvurusu, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescile uygun görülmüş ve “Aydın Kestanesi“ coğrafi işareti alınmış. Ayrıca Avrupa Birliği Coğrafi İşareti alınması yolunda, başvuru işlemleri tamamlanmış, değerlendirme ve ilan süreci bekleniyor.

Dünya kestane üretiminin %14’ünü karşılayan Türkiye'de üretim 65-70 bin ton civarlarında. Aydın’da yetiştirilen kestane miktarı ise yıllara göre değişiklik göstermekle beraber yıllık 13-18 bin ton dolaylarında... Üretilen kestanenin yaklaşık 1.500 tonu ihraç ediliyor. Kestane yetiştiriciliği dağlık bölgelerde ve yaylalarda, özellikle kuzeye bakan yamaçlarda yaygın.

3 iri ya da 6 küçük tanesinin 1 dilim ekmek kadar enerji verdiği bilinen kestane, yüksek oranda nişasta, dolayısıyla karbonhidrat içeriyor. Kansere karşı koruyucu etki gösteren kestane iyi bir potasyum ve gluten intoloransı ya da çölyak hastalığı olanlar için de oldukça uygun bir karbonhidrat kaynağı...

  • Yakın Lokasyonlar
Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Çerçeveli Paylaş
Çerçevesiz Paylaş
Buraları da Gez !
Rotanıza bu lokasyonları da ekleyin...
Kayıtlı E-Posta Adresinizi Giriniz