• Bu Rotaları Kaçırmayın !
  • Sizin için hazırladığımız hazır rotaları mutlaka inceleyin...

LİKYA YOLU

Maviler ve yeşiller içerisinde uyuyan “Işık Ülkesi”nin muhteşem manzaralı yollarında zamanda yolculuk yapabilirsiniz. Likya bölgesi, yöresel gelenekleri ve özellikle kendine özgü mezar mimarileri ile Anadolu’nun en ilginç bölgelerinden biri... Bir de buna endemik bitki çeşitliliği ile nefes kesici deniz manzarası eklenince yorgunluk hissetmeden kilometrelerce yürüyebilirsiniz.

“Işık Ülkesi” anlamına gelen Likya’nın ismini kimin verdiği bilinmez ama neden verildiğini Likya Yolu’nu yürüdüğünüz zaman anlayacaksınız. Binlerce yıllık yol, göçerlerin halen kullandığı güzergâh Fethiye Kaya Mezarları'ndan başlar, yerine göre dağların zirvesidir uğrağı, yerine göre kuytu vadiler, ıssız ormanlar, sarp yamaçlar… 

Likya coğrafyasının haritası olan “Likya Yol Kılavuz Anıtı”,  yerleşim yerlerinin birbirlerine bağlanan güzergâhlarla ve uzaklık ölçüleriyle yazıldığı dünyanın bilinen en eski ve tek karayolları haritasıdır.Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke Yarımadası’ndaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalandırılması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası…  1999 yılında Sunday Times tarafından dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilen Likya Yolu, Akdeniz – Toros faunasına ait birbirinden ilginç endemik bitki türüne ev sahipliği yapması nedeniyle yürüşçülere bir doğa müzesi sunuyor. Binlerce yıl önce Likya Birliği’ni oluşturan site devletlerinin birbiri ile iletişimini sağlayan patikalar, günümüzde yürüyüşçülere tarihin derinliklerinden günümüze uzanan bir zaman tüneli hissiyatını yaşatıyor.

Paylaştıkları bilgiler için Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne teşekkür ederiz.

 

Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Çerçeveli Paylaş
Çerçevesiz Paylaş
Buraları da Gez !
Rotanıza bu lokasyonları da ekleyin...
Kayıtlı E-Posta Adresinizi Giriniz